Kontakt
Przedszkole Samorządowe
w Niegardowie wraz z Oddziałem
w Piotrkowicach Małych
Strona głowna  /  Księga gości

 


 

 

 

 

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupach JEŻYKI oraz DOMISIE odbędzie się 
24 stycznia 2020 roku o godzinie 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koniuszy.

 

 

  

Z A P R O S Z E N I E
 

Dzieci z grup JEŻYKI i DOMISIE serdecznie zapraszają Rodziców, Dziadków, Rodzeństwo, Uczniów oraz inne chętne osoby, które chcą przeczytać Przedszkolakom wybraną przez siebie bajkę w ramach projektu
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY.
 

Chętne osoby prosimy o kontakt z wychowawcami :)

 

 


 

 

 


 

 

  


POMAGAMY  DZIECIOM  Z  DOMU  DZIECKA
W  MIECHOWIE

 

 

 

Zachęcamy Państwa do udziału w akcji charytatywnej pod hasłem
POMAGAMY DZIECIOM Z DOMU DZIECKAW MIECHOWIE.
W tym roku zbierać będziemy pomoce szkolne,by dzieciaki miały dobry start w edukację.

Zbiórka rozpoczyna się w październiku i potrwa do stycznia 2020 roku.

 

 

 

 

Zbierać będziemy:

 • Plecaki
 • Piórniki
 • Zeszyty
 • Kredki
 • Flamastry
 • Ołówki
 • Gumki do mazania
 • Farby
 • Linijki, ekierki, kątomierze, cyrkle
 • Klej
 • Bloki kolorowe, białe, techniczne i rysunkowe
 • Długopisy itp.

 

 

 

Zachęcamy do włączenia się w akcję według możliwości. Ważne,  by przybory były nowe.

 

W szatni znajduje się opisany pojemnik, w którym można umieszczać przybory szkolne.

 

 
   
 

Z góry DZIĘKUJEMY za DOBRE SERCE!!!

 

 

 

 


 

 

 

Zbieramy ostemplowane znaczki pocztowe, wycięte z koperty z półcentymetrowym marginesem. Wysyłamy je do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. Na miejscu pracują świeccy wolontariusze, którzy delikatnie odklejają znaczki, segregują je na zagraniczne, krajowe i według serii, a następnie zanoszą do sklepów filatelistycznych bądź sprzedają prywatnym filatelistom. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane są na potrzeby misji.

A my mamy ogromną satysfakcję, że w tak prosty sposób pomagamy potrzebującym.

 

 

 


 

Wymień puste na pełne - pod tym hasłem nasze przedszkole uczestniczy w akcji kleju firmy AMOS.
W korytarzach oraz szatniach znajdziecie Państwo plakaty informacyjne oraz tuby, do których można wrzucać puste opakowania po kleju. Zachęcamy do włączenia się do akcji wraz z dziećmi, znajomymi :)

 
 

 

 

Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania
i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży

 

 
Wszawica pozostaje istotnym problemem higienicznym i może w pewnych przypadkach być sygnałem zaniedbań opiekuńczych rodziców lub opiekunów w stosunku do dziecka, co nie może być lekceważone. Ponieważ ciężar zwalczania wszawicy został przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym realizowanych przez inspekcję sanitarną, obecnie, działania w tym zakresie w sytuacjach stwierdzonych zaniedbań opiekuńczych wobec dziecka pozostają w kompetencji placówek, w których przebywają dzieci i ośrodków pomocy społecznej. Istniejące w tym zakresie regulacje prawne są wystarczające dla skutecznej walki z wszawicą.


Zaleca się, aby działania higieniczne przeciw wszawicy były podjęte przez rodziców lub opiekunów niezwłocznie,
a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy.

Działania profilaktyczne w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i wychowawcami/opiekunami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną. Obejmują one systematyczną akcję oświatową (pogadanki, materiały informacyjne w formie ulotek) skierowaną do dzieci i młodzieży oraz rodziców. 

WSZAWICA

 


Etiopatogeneza
Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywoływane. Wszy pasożytujące na skórze człowieka powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wskutek drapania powstają liczne przeczosy, nadżerki pokryte strupami, często dochodzi też do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry.

Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła).

 

Wszawica głowowa. Wesz głowowa ma długość 2-3 mm, kolor brudno-biały lub szary, który może stać się jaśniejszy lub ciemniejszy zależnie od koloru włosów człowieka. Żyje około miesiąca, jednak poza głową człowieka może przeżyć 1-2 dni Samiczka składa od 100 do 300 jajeczek dziennie nazywanych gnidami, które przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej. W ciągu 6 do 10 dni rodzi się larwa, która przeradza się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni. Wesz głowowa umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. W tych okolicach zmiany są najbardziej nasilone. W wyniku drapania wytwarzają się powierzchnie sączące, pokryte strupami, z tendencją do wtórnych infekcji zmienionej skóry.

Wszawica odzieżowa. Wywołana jest przez wesz odzieżową (3-4,5 mm), która rozmnaża się znacznie szybciej i żyje około 10 dni. Pasożyty przytwierdzają się wyłącznie do ubrań, najczęściej w szwach ubraniowych, przy zakładkach i innych załamaniach tkaniny. W przewlekłej wszawicy odzieżowej dochodzi do powstawania charakterystycznych brunatnych przebarwień, niewielkich blizn po przeczosach oraz wtórnych zakażeń ropnych. Wesz odzieżowa może przenosić pałeczki duru brzusznego.

Jak manifestuje się wszawica? Zazwyczaj zauważa się wszy gdy pojawia się dokuczliwy świąd skóry głowy. W wyniku drapania swędzenia dochodzi do uszkodzenia skóry i w efekcie – wystąpienia strupów. Czasem swędzenie nie występuje, a wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy. Na włosach mogą być też obecne tylko jajeczka (gnidy), które wyglądają jak malutkie (około 1mm.) białe lub szare „skorupki”, przyklejone tak silnie do włosów, trudno je oderwać; białe płatki, które łatwo spadają z włosów to martwa skóra lub łupież. W tym wypadku osoba zakażona może nie czuć swędzenia. Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać obserwując jednocześnie bardzo dokładnie.

Profilaktyka i zwalczanie wszawicy
Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym, szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie dzieci w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku (kolonie, obozy, zielone szkoły, itp.) lub internatu, sanatorium itp.:

- związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
- używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
- codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
- mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej, niż raz w tygodniu,
- wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
- po powrocie do domu - systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.


W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.

W przypadku stwierdzenia wszy odzieżowej, ubrania prać w pralce w temperaturze 60° (temperatura powyżej 53,5°C zabija wszy i ich jajka). Prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież, należy wyprasować gorącym żelazkiem.

Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie - zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

 

 

  

 

 

 

 

L I S T   D O   R O D Z I C Ó W

 

 

 

Szanowni Rodzice!

 

 

Zwracam się do Państwa z propozycją współpracy polegającej na wdrożeniu zwyczaju wykonywania w domu systematycznych ćwiczeń  z dzieckiem.
 

Jako wieloletni terapeuta widzę ogromne korzyści ze współpracy z rodzicami.  To Państwo najlepiej znają swoje dzieci, ich upodobania, możliwości, słabe  i mocne strony.
 

Warto przyjrzeć się dokładniej swojemu dziecku : zwrócić uwagę na jego sposób mówienia, zaobserwować czy poprawnie wypowiada wszystkie głoski,  w jaki sposób buduje zdania, czy potrafi cierpliwie słuchać i czy dobrze słyszy poszczególne słowa. Proszę pamiętać podstawową zasadę:  aby dziecko poprawnie pisało, najpierw musi dobrze słyszeć dany wyraz. Poznanie zasad poprawnej pisowni  będzie kolejnym krokiem.
 

Wykonując z dzieckiem proste ćwiczenia, wskazane przez logopedę, będą Państwo mogli obserwować, jak poprawia się jego komunikacja z otoczeniem.
 

Współczesne dzieci korzystające stale  z Internetu postrzegają świat przede wszystkim poprzez obrazy. Niestety rzadziej  czytają książki, sporadycznie  uczą się na pamięć wierszyków, wyliczanek, co w znaczący sposób wpływa na ich sposób funkcjonowania oraz możliwości zapamiętywania danego materiału oraz zdolności skupienia się podczas nauki.
 

 Pracując wspólnie jako zespół złożony z logopedy, nauczycieli i troskliwych  rodziców możemy szybciej pomóc dziecku poprawnie mówić, pisać i uczyć się. Dzięki temu stanie się ono bardziej otwarte na relacje z rówieśnikami i z większą swobodą będzie mogło odpowiadać na lekcjach.
 

Zaniedbując te proste działania, spowalnia się bardzo szansę na prawidłowy rozwój dziecka. A to może prowadzić do niepotrzebnych niepokojów i lęków oraz niższej samooceny.
 

Przekazuję przykładowe ćwiczenia i serdecznie zachęcam do ich wykorzystywania.
 

Zapraszam do współpracy, a w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości jestem do Państwa dyspozycji.

 

 

    mgr Anna Grzybowska                                

              logopeda, oligofrenopedagog

 

 

 

.........................................................................................................................................................................................................................................................................

 

1.   Ćwiczenia warg i policzków:

2.   Ćwiczenia języka:

3.    Ćwiczenia żuchwy (szczęki dolnej):

4.   Ćwiczenia podniebienia miękkiego:

 

 

 

 

  

 

RADA RODZICÓW

PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W NIEGARDOWIE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

 

Przewodnicząca: Magdalena Błaut

Zastępca: Joanna Nowak

Skarbnik: Monika Duraj

 


 

 

 

ODDZIAŁ W PIOTRKOWICACH MAŁYCH

 

Przewodnicząca: Ewa Gołąb

Skarbnik: Monika Soswa

Sekretarz: Elżbieta Bochenek

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kącik dla rodziców
Dodaj wpis
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Wpis