Kontakt
Przedszkole Samorządowe
w Niegardowie wraz z Oddziałem
w Piotrkowicach Małych
Strona głowna  /  Mały Skrzat...
Mały Skrzat...

MAŁY SKRZAT POZNAJE KULINARNY ŚWIAT

-  INNOWACYJNA PEDAGOGICZNA

  

 

 


 

 

 

 


 

 

W naszym przedszkolu od dawna staramy się zachęcić dzieci do świadomego prowadzenia zdrowego trybu życia. Dzieci biorą udział w zajęciach ruchowych, dbają o higienę oraz spożywają zdrowe posiłki przygotowane przez nasze panie kucharki. W poprzednich latach dla urozmaicenia oraz zachęcenia niejadków do zdrowych posiłków wprowadziłyśmy czwartkowe szwedzkie stoły. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci bardzo chętnie przygotowywały sobie samodzielnie zdrowe i kolorowe śniadania. To doświadczenie skłoniło nas to zrobienia kolejnego kroku w przód, którego wynikiem są działania innowacyjne pt. "Mały skrzat poznaje kulinarny świat".

Działania innowacyjne kierowane są bezpośrednio do wszystkich dzieci w przedszkolu, ale pośrednio również do rodziców i szerokiego otoczenia dziecka: nauczycieli, pracowników obsługi i kuchni przedszkolnej, dla których ważne jest zdrowie i zdrowe odżywianie dzieci.

Działania innowacyjne mają być pomocą dla nauczycieli oraz rodziców, jak planować i przeprowadzać z dziećmi zajęcia o jedzeniu i o odżywianiu się. Będzie realizowana przez wszystkich nauczycieli i pozostałego personelu przedszkola, a także z pomocą rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.

 

 

          


 

2019/2020

 
 

 

 

W miesiącu wrześniu w ramach innowacji pedagogicznej "Mały skrzat poznaje kulinarny świat" przedszkolaki z grupy "Żuczki" zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia. Aby utrwalić sobie zdobyte wiadomości samodzielnie wykonały "Piramidę żywienia" i obiecały, że postarają się jej przestrzegać :)

W ramach działań kulinarnych 19 września Żuczki wykonały pyszne Kruche migdałowe ciasto ze śliwkami i bezą.

 

Październik

"Pyszna i kolorowa sałatka jarzynowa"

 
 
DOMISIE ROBIĄ PEŁNĄ WITAMIN SAŁATKĘ JARZYNOWĄ
 
Jesień to czas, który obfituje w świeże i zdrowe warzywa. Dzieci z grupy „DOMISIE” postanowiły to wykorzystać. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Przygotowane wcześniej warzywa, które podarowali  nam państwo Ewa i Mateusz Natkaniec; dzieci samodzielnie kroiły w drobną kostkę i przyrządzały sałatkę jarzynową, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i zadowolenia. Swoim zdrowym i smakowitym witaminowym przysmakiem poczęstowały dzieci z grupy Jeżyki, który również jak i  nam samym bardzo, bardzo smakował. Było zdrowo i smakowicie:)
 
 
 

 

 

 J E Ż Y K I

Pierwszym działaniem kulinarnym w ramach realizacji innowacji pedagogicznej MAŁY SKRZAT POZNAJE KULINARNY ŚWIAT w grupie dzieci 3 - 4 - letnich JEŻYKI było przygotownie smacznych, pełnych wartości odżywczych szaszłyków owocowych. "Nabijanie" na drewnianą wykałaczkę owoców: jabłek, winogron, bananów, pomarańczy stanowiło nie lada atrakcję dla maluszków. Niektórzy nabijali owoce, które lubią najbardziej - co widać na poniższych zdjęciach :)Niektórzy zaś próbowali wszystkich owoców bez marudzenia. Pamiętając o integracji z grupą starszą - DOMISIE - i dla nich przygowaliśmy owocowe smakołyki :)

 

 


 

J E Ż Y K I

Sałatka jarzynowa nie bez powodu zwana jest KRÓLOWĄ SAŁATEK. Bogactwo smaków oraz sezonowych warzyw i owoców sprawia, iż często króluje na polskich stołach. Tak też się stało w naszym przedszkolu. Małe, sprawne i zwinne rączki maluchów z grupy JEŻYKI zabrały się do pracy :) Nie obyło się rozmowach dotyczących warzyw, ich kolorach, walorach zapachowych, kształtach... Trzeba przyznać, iż krojenie gotowanych warzyw sprawiło wszystkim wiele radości i satysfakcji :) Kolejnym etapem działań była oczywiście degustacja sałatki:) Nie zapomnieliśmy także o naszych kolegach i koleżankach z grupy starszej - Domisie. Brawo JEŻYKI!
 
 

 

 

 

KOMPOT JABŁKOWY W WYKONANIU DZIECI Z GRUPY JEŻYKI
 
 
 
 
 
J E Ż Y K I
 

Kiszenie barszczu czerwonego w wykonaniu dzieci z grupy JEŻYKI.
 
 
 

 

 
J E Ż Y K I   i   D O M I S I E
 

Pieczenie pierniczków przez dzieci z grup JEŻYKI i DOMISIE
 
W czwartek - 28 listopada 2019 roku -  w przedszkolu przez cały dzień unosił się cudowny zapach świątecznych pierniczków, a to za sprawą kolejnego działania kulinarnego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej. Dzieci z wielką ochotą nazywały składniki niezbędne do przygotowania owych ciasteczek i cierpliwie czekały aż swój wybrany kształt foremki odcisną w gotowym cieście. Tym razem z pomocą przyszła Pani Marta - mama Szymona z grupy JEŻYKI by nam pomóc i razem uczestniczyć w działaniach kulinarnych :) Serdecznie dziękujemy za pomoc!
Poniżej znajduje się krótka fotorelacja z tego wydarzenia.
 
 

 
 
LEPIENIE PIEROGÓW
 
"Coraz bliżej święta, już blisko kolęda"- już po raz trzeci w ramach realizacji innowacji " Mały skrzat poznaje kulinarny świat" Rodzice naszych przedszkolaków gotują wspólnie z dziećmi. Powoli wspólne gotowanie wchodzi w tradycje naszego przedszkola. Tak jak w ubiegłym roku potrawą, która przygotowaliśmy były pierogi z kapustą i grzybami. DOMISIE na jesiennych zajęciach zakisiły kapustkę ,a Jeżyki barszcz czerwony. Zajęcia kulinarne poprowadził nam tata Julci pan Tomasz Łątka - zawodowy kucharz, a z pomocą przyszły mamy Oli i Szymona panie : Aneta Gajda i Marta Śmitkowska. Pierożki wyszły niczym z najlepszej pierożkarni, kształtne, równiutkie, nadziane wybornym farszem. Zapewne będzie to hit jutrzejszego spotkania wigilijnego. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas:)

 
 
 
 
OPONKI SEROWE W WYKONANIU DZIECI Z GRUP DOMISIE ORAZ JEŻYKI
 
 
DOMISIE i JEŻYKI bardzo zaangażowały się w wykonanie pracy i nie mogły się doczekać, kiedy skosztują smakowitej przekąski. Ogromnie zadowolił nas fakt, że prawie wszystkie dzieciaki kosztując serowej oponki, popijały ją szklanką mleka. Dolewkom tego białego napoju nie było końca, dlatego postanowiłyśmy częściej wykonywać działania kulinarne połączone z popijaniem zdrowego mleczka:)
 
 
 

 

20 lutego dzieci z obu grup przedszkolnych świętowały tłusty czwartek. DOMISIE i JEŻYKI poznały krótką historię tego święta i popularne powiedzenie „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek….” Według dawnych przesądów mówiono ,że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka ,to w życiu nie będzie mu się wiodło”. Wspólnie z panią Kasią i Lucynką przedszkolaki własnoręcznie robiły pączki, które nadziewały konfiturą z dzikiej róży, które były hitem dzisiejszego podwieczorku, Zapach, który unosił się po całym przedszkolu pobudzał węch dlatego dzieciaki ciągle pytały kiedy podwieczorek:) Kiedy nadeszła jego pora z apetytem je kosztowały, a o doznaniach smakowych zapewne w domu opowiedziały...

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 2020-02-27