Kontakt
Przedszkole Samorządowe
w Niegardowie wraz z Oddziałem
w Piotrkowicach Małych
Strona głowna  /  Mały Skrzat...
Mały Skrzat...

MAŁY SKRZAT POZNAJE KULINARNY ŚWIAT

-  INNOWACYJNA PEDAGOGICZNA

  

 

 


 

 

 

 


 

 

W naszym przedszkolu od dawna staramy się zachęcić dzieci do świadomego prowadzenia zdrowego trybu życia. Dzieci biorą udział w zajęciach ruchowych, dbają o higienę oraz spożywają zdrowe posiłki przygotowane przez nasze panie kucharki. W poprzednich latach dla urozmaicenia oraz zachęcenia niejadków do zdrowych posiłków wprowadziłyśmy czwartkowe szwedzkie stoły. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci bardzo chętnie przygotowywały sobie samodzielnie zdrowe i kolorowe śniadania. To doświadczenie skłoniło nas to zrobienia kolejnego kroku w przód, którego wynikiem są działania innowacyjne pt. "Mały skrzat poznaje kulinarny świat".

Działania innowacyjne kierowane są bezpośrednio do wszystkich dzieci w przedszkolu, ale pośrednio również do rodziców i szerokiego otoczenia dziecka: nauczycieli, pracowników obsługi i kuchni przedszkolnej, dla których ważne jest zdrowie i zdrowe odżywianie dzieci.

Działania innowacyjne mają być pomocą dla nauczycieli oraz rodziców, jak planować i przeprowadzać z dziećmi zajęcia o jedzeniu i o odżywianiu się. Będzie realizowana przez wszystkich nauczycieli i pozostałego personelu przedszkola, a także z pomocą rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.

 

 

          


 

2019/2020

 
 

 

 

W miesiącu wrześniu w ramach innowacji pedagogicznej "Mały skrzat poznaje kulinarny świat" przedszkolaki z grupy "Żuczki" zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia. Aby utrwalić sobie zdobyte wiadomości samodzielnie wykonały "Piramidę żywienia" i obiecały, że postarają się jej przestrzegać :)

W ramach działań kulinarnych 19 września Żuczki wykonały pyszne Kruche migdałowe ciasto ze śliwkami i bezą.

 

Październik

"Pyszna i kolorowa sałatka jarzynowa"

 
 
DOMISIE ROBIĄ PEŁNĄ WITAMIN SAŁATKĘ JARZYNOWĄ
 
Jesień to czas, który obfituje w świeże i zdrowe warzywa. Dzieci z grupy „DOMISIE” postanowiły to wykorzystać. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Przygotowane wcześniej warzywa, które podarowali  nam państwo Ewa i Mateusz Natkaniec; dzieci samodzielnie kroiły w drobną kostkę i przyrządzały sałatkę jarzynową, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i zadowolenia. Swoim zdrowym i smakowitym witaminowym przysmakiem poczęstowały dzieci z grupy Jeżyki, który również jak i  nam samym bardzo, bardzo smakował. Było zdrowo i smakowicie:)
 
 
 

 

 

 J E Ż Y K I

Pierwszym działaniem kulinarnym w ramach realizacji innowacji pedagogicznej MAŁY SKRZAT POZNAJE KULINARNY ŚWIAT w grupie dzieci 3 - 4 - letnich JEŻYKI było przygotownie smacznych, pełnych wartości odżywczych szaszłyków owocowych. "Nabijanie" na drewnianą wykałaczkę owoców: jabłek, winogron, bananów, pomarańczy stanowiło nie lada atrakcję dla maluszków. Niektórzy nabijali owoce, które lubią najbardziej - co widać na poniższych zdjęciach :)Niektórzy zaś próbowali wszystkich owoców bez marudzenia. Pamiętając o integracji z grupą starszą - DOMISIE - i dla nich przygowaliśmy owocowe smakołyki :)

 

 


 

J E Ż Y K I

Sałatka jarzynowa nie bez powodu zwana jest KRÓLOWĄ SAŁATEK. Bogactwo smaków oraz sezonowych warzyw i owoców sprawia, iż często króluje na polskich stołach. Tak też się stało w naszym przedszkolu. Małe, sprawne i zwinne rączki maluchów z grupy JEŻYKI zabrały się do pracy :) Nie obyło się rozmowach dotyczących warzyw, ich kolorach, walorach zapachowych, kształtach... Trzeba przyznać, iż krojenie gotowanych warzyw sprawiło wszystkim wiele radości i satysfakcji :) Kolejnym etapem działań była oczywiście degustacja sałatki:) Nie zapomnieliśmy także o naszych kolegach i koleżankach z grupy starszej - Domisie. Brawo JEŻYKI!
 
 

 

 

 

KOMPOT JABŁKOWY W WYKONANIU DZIECI Z GRUPY JEŻYKI
 
 
 
 
 
J E Ż Y K I
 

Kiszenie barszczu czerwonego w wykonaniu dzieci z grupy JEŻYKI.
 
 
 

 

 
J E Ż Y K I   i   D O M I S I E
 

Pieczenie pierniczków przez dzieci z grup JEŻYKI i DOMISIE
 
W czwartek - 28 listopada 2019 roku -  w przedszkolu przez cały dzień unosił się cudowny zapach świątecznych pierniczków, a to za sprawą kolejnego działania kulinarnego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej. Dzieci z wielką ochotą nazywały składniki niezbędne do przygotowania owych ciasteczek i cierpliwie czekały aż swój wybrany kształt foremki odcisną w gotowym cieście. Tym razem z pomocą przyszła Pani Marta - mama Szymona z grupy JEŻYKI by nam pomóc i razem uczestniczyć w działaniach kulinarnych :) Serdecznie dziękujemy za pomoc!
Poniżej znajduje się krótka fotorelacja z tego wydarzenia.
 
 

 
 
LEPIENIE PIEROGÓW
 
"Coraz bliżej święta, już blisko kolęda"- już po raz trzeci w ramach realizacji innowacji " Mały skrzat poznaje kulinarny świat" Rodzice naszych przedszkolaków gotują wspólnie z dziećmi. Powoli wspólne gotowanie wchodzi w tradycje naszego przedszkola. Tak jak w ubiegłym roku potrawą, która przygotowaliśmy były pierogi z kapustą i grzybami. DOMISIE na jesiennych zajęciach zakisiły kapustkę ,a Jeżyki barszcz czerwony. Zajęcia kulinarne poprowadził nam tata Julci pan Tomasz Łątka - zawodowy kucharz, a z pomocą przyszły mamy Oli i Szymona panie : Aneta Gajda i Marta Śmitkowska. Pierożki wyszły niczym z najlepszej pierożkarni, kształtne, równiutkie, nadziane wybornym farszem. Zapewne będzie to hit jutrzejszego spotkania wigilijnego. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas:)

 
 
 
 

Ostatnia aktualizacja: 2020-01-01