Kontakt
Przedszkole Samorządowe
w Niegardowie wraz z Oddziałem
w Piotrkowicach Małych
Strona głowna  /  Dzieciaki Mleczaki
Dzieciaki Mleczaki

 

Mleko

Czy wiecie, że to mleko daje nam więcej energii i chęci do działania? Mleko i przetwory mleczne są źródłem wapnia, białka, witamin z grupy B, A i D. Produkty te zawierają także składniki mineralne, takie jak magnez potas i cynk.

 

 

Twaróg

Twaróg zwany białym serem jest często wykorzystywany do słodkich, ale też słonych deserów. Biały ser to źródło białka ważnego w tworzeniu nowych komórek i odbudowywaniu uszkodzonych oraz wapnia, który jest podstawowym składnikiem budulcowym naszych kości i zębów.

 

Kefir

To doskonały sposób na ugaszenie pragnienia. Ten witaminowo-mineralny koktajl stanowi bogatą kompozycję cennych składników odżywczych – białka, wapnia, fosforu, potasu, cynku oraz witamin zwłaszcza A, B2, B12.

 

Żółty ser

Żółte sery mają wiele zalet. Są źródłem wapnia, który jest potrzebny m.in. do utrzymania zdrowych zębów, przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi czy też funkcjonowania mięśni.

 

 

 

 

Od września br dzieci z grup DOMISIE i JEŻYKI przystąpiły do ogólnopolskiego programu „DZIECIAKI MLECZAKI” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Polskiej Izby Mleka. Program Dzieciaki Mleczaki ma na celu zachęcić dzieci do picia mleka i jedzenia produktów mlecznych oraz przybliżyć im walory zdrowotne, płynące z codziennego spożywania mleka i nabiału. Po zajęciach dydaktycznych dotyczących walorów zdrowotnych produktów mlecznych i udzieleniu odpowiedzi w quizie wiedzy o mleku dzieci z grupy DOMISIE przygotowały wspaniały, zdrowy koktajl malinowy, zaś dzieci z grupy młodszej - JEŻYKI - przygotowały koktajl mleczny z dodatkiem malin oraz bananów. Wszystkim dzieciakom smakował wybornie, dokładkom nie było końca. Było smacznie i zdrowo!
 
 
 
 

 
 
Kto nam daje mleko? Wycieczka dzieci z grup JEŻYKI i DOMISIE do pobliskiego gospodarstwa połączona z prelekcją.
 
 
 
PS. Krowa o imieniu MILKA zrobiła duże wrażenie wśród dzieci :)

 

 

 
Degustacja produktów mlecznych - "szwedzki stół"
 
 
 
 

Troszcząc się o rozwój naszych przedszkolaczków oraz realizując zadania akcji " Dzieciaki Mleczaki" zaprosiliśmy do naszego przedszkola higienistkę stomatologiczną. Pani Madzia, która jest ciocią naszej Wiktorii i naszą absolwentką zapoznała dzieci z koniecznością dbania o higienę jamy ustnej, kilkoma narzędziami dentystycznymi znajdującymi się w gabinecie stomatologicznym. Gość w formie zagadek przekazał przedszkolakom wiadomości  na temat tego, co korzystnie wpływa na zdrowie zębów, a co doprowadza do ich próchnicy. Oprócz teorii nasi milusińscy doskonalili też swoje umiejętności praktyczne związane z dokładnym i starannym myciem zębów na specjalnym modelu szczęki za pomocą szczotki manualnej i elektrycznej. Mamy nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach nasi przedszkolacy będą w przyszłości odwiedzali gabinet stomatologiczny odważnie i profilaktycznie, a nie ze strachem i z powodu bólu. Tego im i sobie życzymy! Nieważne czy mleczak czy stały, każdy ząb chce być zawsze zdrowy, czysty i biały… Pamiętajmy o tym wszyscy. Na koniec spotkania pani Madzia wręczyła dzieciom upominki, które pozwolą utrwalić zdobytą wiedzę.  Dziękujemy pani Madziu za ciekawie poprowadzone spotkanie :)*

 

 

 

 
 

 

DOMISIE I JEŻYKI W AKCJI " DZIECIAKI MLECZAKI"
 
Twaróg zwany białym serem jest często wykorzystywany do słodkich, ale też słonych deserów. Biały ser to źródło białka ważnego w tworzeniu nowych komórek i odbudowywaniu uszkodzonych oraz wapnia, który jest podstawowym składnikiem budulcowym naszych kości i zębów, o czym wiedzą o tym doskonale dzieci z grup DOMISIE i JEŻYKI. Dzieci w ramach realizacji akcji " Dzieciaki - Mleczak"  wykonały twarożek smakowy, taki, które same lubią. Niczym to jednak uczyniły samodzielnie kwasiły mleko obserwując przy tym proces  jego fermentacji. Po trzech dniach otrzymaliśmy delikatny, świeży, bardzo łagodny, domowy, biały ser, domowy twaróg. Wszystkim smakował własnoręcznie zrobiony serek, który pałaszowaliśmy z wielkim smakiem.
 
 

 


 

 

Tym razem realizując projekt akcji " Dzieciaki - mleczaki" i działania kulinarne innowacji kulinarnej " Mały skrzat poznaje kulinarny świat", dzieci z obu grup przedszkolnych przyrządziły oponki serowe. DOMISIE i JEŻYKI bardzo zaangażowały się w wykonanie pracy i nie mogły się doczekać, kiedy skosztują smakowitej przekąski. Ogromnie zadowolił nas fakt, że prawie wszystkie dzieciaki kosztując serowej oponki, popijały ją szklanką mleka. Dolewkom tego białego napoju nie było końca, dlatego postanowiłyśmy częściej wykonywać działania kulinarne połączone z popijaniem zdrowego mleczka:)

 

 


 
S E R O W E    T O S T Y
 
 
Na dzisiejszych zajęciach dzieci z ogromnym zapałem przystąpiły do przyrządzania tostów. Na wstępie zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem tostera, a szczególna uwaga została zwrócona na bezpieczeństwo w czasie korzystania z  urządzenia elektrycznego. Dzieci wykonały tosty z chleba tostowego, masła i żółtego sera. Zapach opiekanych tostów rozchodził się po całym przedszkolu.
Każde dziecko wzięło na deseczkę dwie kromki i układało na jednej z nich ser. Potem kanapki zostały ułożone i opieczone w tosterze. Po chwilce gorąca kanapeczka lądowała przed smakoszem. Trudno było ją początkowo utrzymać w ręku – parzyła. Niektórzy z nas dodali do nich trochę ketchupu. Kiedy już ostygły, z przyjemnością je zajadaliśmy. Najlepsze były serowe ciągutki.
 
 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-02-27