Kontakt
Przedszkole Samorządowe
w Niegardowie wraz z Oddziałem
w Piotrkowicach Małych
Strona głowna  /  Cała Polska Czyta...
Cała Polska Czyta...

 
 

Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na mądrych, dobrych
i szczęśliwych ludzi

 

Nasza placówka od kilku lat włącza się w akcje - " Cała Polaka czyta dzieciom"

 

 Czytanie jest proste, tanie i dzieci je uwielbiają !

 

  Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy użyciu rozumu a nie pięści.

 

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest skierowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje motywacji ani czasu, by czytać dzieciom. Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym.

 

 

Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości:

  •        lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie;
  •        czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów;
  •        czytanie jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury.

 

 

Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie.

 

  Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Rodzice coraz mniej z nimi rozmawiają  i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język lecz obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, tymczasem język jest narzędziem myślenia - w tym także matematycznego. Dzieci słabo wyćwiczone w używaniu języka i w myśleniu, pozbawione wyobraźni, którą telewizja wypiera, będą miały trudności od pierwszych dni szkoły i w późniejszym życiu. Przepaść intelektualna i emocjonalna pomiędzy dziećmi, którym rodzice i wychowawcy dużo  czytają, a dziećmi pozbawionymi takiej stymulacji, w kolejnych latach dzieciństwa narasta.

 

 Przedszkole może i powinno odwrócić ten stan rzeczy, tym bardziej, że w wielu domach dorośli nie stanowią dobrego wzorca dla dzieci - sami mało czytają. Pod względem ilości czytanych książek Polska znajduje się w ogonie krajów rozwiniętych, przoduje zaś pod względem analfabetyzmu funkcjonalnego. Sytuacja taka grozi naszemu społeczeństwu pogorszeniem jakości życia i marginalizacją na arenie międzynarodowej. Jeśli nie przeciwstawimy się temu trendowi, będziemy przegrywać z mądrzejszymi - z tymi, którzy czytają

      

Zapał do książek trzeba rozwijać w dzieciństwie, czytając dzieciom na  głos.

 

Odwrót od słowa pisanego jest szczególnie niebezpieczny w demokracji. "Naród, który mało czyta - mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych" pisze Jim Trelease amerykański propagator czytania dzieciom.

 

Mądre książki są też nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególni w ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem. Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga czy sprawiedliwość staje się sprawą być albo nie być społeczeństwa i państwa.

 

  O przyszłości naszego kraju zadecyduje jakość ludzi, których wychowujemy dzisiaj.

 

 

 

      Proponujemy:
 

  •        codzienne czytanie dzieciom przez wychowawców przez co najmniej  20 minut, o stałej porze. Można czytać kilka razy dziennie. Dzieciom, które nie mogą skupić uwagi, można pozwolić na cichą zabawę - w tym czasie też będą słuchały,
     
  •        raz w miesiącu  zapraszanie rodziców, dziadków, innych dorosłych (przedstawicieli ciekawych zawodów) aby czytali dzieciom,
     
  •        podjęcie współpracy z Biblioteką i wprowadzenie regularnych wypraw do Biblioteki, gdzie Pani bibliotekarka będzie czytała dzieciom.

 


 
   

 

       Od wielu lat w naszej placówce promujemy czytanie w ramach akcji: „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dzieci uwielbiają kontakt z książką. Każdego dnia po obiedzie, dzieci z  grupy  „Pingwiny” z zainteresowaniem słuchają utworów  czytanych  przez nauczyciela czy zaproszonego gościa. Dzieci dzielą się wrażeniami, rysują, opowiadają. Bardzo często można też zauważyć jak same chętnie sięgają po ulubioną pozycje z przedszkolnej półki. Bezpośrednie obcowanie z książką rozbudza u dziecka zainteresowania, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słów i wiadomości. Motywuje do nauki czytania oraz pisania, zaś ilustracje zawarte w książkach zachęcają do opowiadania, kształtują percepcje wzrokową oraz rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe.

PROSIMY DRODZY RODZICE  codziennie czytajcie swojemu dziecku. Żaden  komputer, TV  czy tablet  nie zastąpi książki. Pamiętajcie o tym.

Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców, dziadków i inne osoby na nasze spotkania z książką :)

 

 

 

 
 
OLA CZYTA MŁODSZYM KOLEŻANKOM I KOLEGOM
 
 
Nasze przedszkole czynnie rozwija zainteresowania czytelnicze dzieci. W dniu Postaci z Bajek Ola przeczytała młodszym koleżankom i kolegom z grupy Jeżyki bajkę pt " Kopciuszek" rozpoczynając tym samym serię głośnego czytania pod hasłem
"Dzieci - dzieciom". Czekamy na kolejne starszaki, które przeczytają innym dzieciom bajkę. Zapraszamy do udziału w naszej akcji rodziców i bliskich naszych przedszkolaków. Czekamy
 
 

 
W ramach uroczystości Światowego Dnia Pluszowego Misia, naszych przedszkolaków odwiedziła pani bibliotekarka szkolna p. Grażynka. DOMISIE i JEŻYKI wraz ze swoimi ulubieńcami wysłuchały pięknej i wzruszającej przygody znanego Misia Puchatka. Książka , w której opisane są inne przygody lubianego przez dzieci misia bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Umówiliśmy się zatem z panią Grażynką na kolejne spotkanie tym razem w szkolnej bibliotece, gdzie pani bibliotekarka przeczyta nam kolejną przygodę Puchatka. Dziękujemy:)
 
 
 
 

 
DZIECI  - DZIECIOM
 
Dzisiaj poobiedni odpoczynek umiliła dzieciom z grupy JEŻYKI starsza koleżanka Julcia Łątka, która przeczytała im bajkę pt.
"Chłopczyk i złodziej".  Brawo Jula:)*  Czekamy na kolejnych starszaków!!!
 
 

"RODZICE I BLISCY CZYTAJĄ DZIECIOM"
 
W ramach akcji " Cała Polska czyta dzieciom" pani Aleksandra Łątka, mama Julci przeczytała przedszkolakom z grup DOMISIE
i JEŻYKI bajkę z serii Przygody Tofika pt " Na ratunek". Dzieci z ogromną ciekawością słuchały opowiadania o kolejnej przygodzie znanego im pieska, a następnie odpowiadały na pytania czytającej dzisiaj pani Oli. Dziękujemy pani Olu za poświęcony nam czas i zapraszamy ponownie:) Może w duecie z córcią? :)
 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-01-01